Čtvrťáci a páťáci v Lánech

Zveřejněno: 9. 9. 2018, zapsal: Hana Křejdlová, přečteno: 342x

K 100. výročí vzniku Československa byl 6. 9. 2018 otevřen pro školy a veřejnost jeden z jejích symbolů, prezidentské sídlo na lánském zámku. Byla to pro nás skvělá příležitost, které jsme využili a vypravili se ráno na Zámek Lány, kde prezident přijímá české i zahraniční politiky nebo významné státní návštěvy. Přístupný byl i zámecký park a Muzeum T. G. Masaryka.

Prohlídka zámku a zámeckého parku se nás nadchla. Během prohlídky jsme viděli například  Modrou a Žlutou jídelnu, která v případě potřeby slouží i jako salónek. Právě zde zpravidla hostí čeští prezidenti oficiální návštěvy. Navštívili jsme  i místní pracovnu či knihovnu.Viděli jsme některé dobové artefakty ze života prvního československého prezidenta T. G.Masaryka, který si zámek velmi oblíbil. Tím asi nejzajímavějším artefaktem je pak posmrtná maska prezidenta, která byla zhotovena krátce poté, co Masaryk v roce 1937 na zámku zemřel.

Nakonec jsme navštívili i místní hřbitov, kde je Masarykův hrob.

Návštěva Zámku Lány pro nás všechny byla nevšedním zážitkem.