Holandsko 2018

Zveřejněno: 2. 4. 2018, zapsal: Jana Šopejstalová, přečteno: 1543x

Renatka Cajthamlová, Adélka Kalčicová, Honza Huml, Jirka Rejzek, Štěpík Šedivý a Tom Vodička je šestice páťáků, kteří naší školu reprezentovali na výměnném pobytu v holandském Leidenu. Celý týden pracovali v mezinárodních týmech metodou Design Thinking na tématu „Jak nakrmit lidi celého světa“. Kromě zamyšlení nad tématem, vypracování  strategií, vytvoření prototypu a závěrečné prezentace (a to vše v anglickém jazyce) si také užili exkurze na zajímavá místa v Holandsku. První den si kromě letu na trase Praha  - Amsterdam vychutnali hodinovou plavbu na amsterdamském kanálu, a tak jim bylo hned jasné, proč se Amsterdamu říká „Benátky severu“. Zároveň se podívali do velikého Rijksmusea, kde obdivovali originální obrazy od Rembrandta.  I druhý den nás čekala neuvěřitelná podívaná. Pořadatelé nám zajistili vstup na výstavu Corpus,  kde nás prohlídka provedla po celém lidském organismu v nadživotní velikosti. Ve středu jsme se podívali do laboratoří v Leidenské univerzitě a děti musely bádat. Zkoumaly rozličné vzorky, vyráběly chemické sloučeniny a  na závěr se podívaly na demonstraci pokusů s dusíkem. Ve čtvrtek odpoledne jsme se  společně procházeli po pláži a sbírali mušličky, nakupovali a chystali se na večer, kdy vypukla  „COOKING CHALLENGE“. Děti se svými kolegy ze Slovinska připravovali večeři dětem z Holandska. Naše parta si troufla na řízky s bramborovým salátem a jako největší výzvu děti vyhodnotily, že naučily jednoho z holandských organizátorů vyslovit slovo „řízek“. V pátek děti musely předstoupit před porotu a anglicky prezentovat výsledky jejich týdenní dopolední práce.  Zvládly to krásně a ještě můžeme doufat, že získají ocenění, protože závěrečné prezentace byly zaslány do mezinárodní soutěže organizace Unicef.  Bylo to šest dnů naplněných báječným programem, anglickou konverzací, navazováním nových přátelství, týmovou prácí a taky poznáváním nových míst. Myslím, že takové dny prožité v jedenácti letech nás mohou obohatit na celý život.