MŠ-Včeličky a povolání

Zveřejněno: 15. 2. 2023, zapsal: Zuzana Holubjaková, přečteno: 98x

Ve dvoutýdenním bloku jsme si hráli na povolání, které jsme si užili doslova na vlastní kůži.  Každý den děti hádaly, na které povolání si budeme hrát pomocí hádanek a nadcházející den na děti čekala paní učitelka v kostýmu daného povolání. Naučili jsme se novou básničku, zasmáli se a naplno si všechno užili. V šatně si děti mohly vzít domů dobrovolný úkol (pro práci rodiče s dítětem – např. pečení rohlíčků, poslat pohled, zacvičit si podle videa…aj.) a také si přinést kostým. Ještě jednou děkujeme moc všem rodičům za přinesené dárečky pro děti a vyrobené domácí kostýmy. Zde je seznam všeho, co jsme si užívali s velmi obsáhlou fotodokumentací.

PEKAŘ: jemná motorika- modelování preclíku, výroba zástěry z papíru a látky, ochutnávka – vnímání chutí sladké, slané a kyselé

STAVITEL: jemná motorika, zrakové vnímání – šroubování šroubů dle tvaru, práce ve skupinkách – stavba dle dětské fantazie – poté nakreslení plánku, odraz ve vodě – magnetická stavebnice na tabuli, reálná prohlídka nářadí a vyzkoušení bezpečnostní helmy a chráničů sluchu (hluchadel)

LISTONOŠ : prohlížení knih z projektu Kufr plný knih, čtenářská dílna – práce ve dvojicích, logické uvažování, kolektivní kresba na velký formát, skládání obálek z papíru, tiskání razítky

SPORTOVEC: velká rozcvička na protažení celého těla, slalom na lyžích, sprintový slalom, překážková dráha (skoky snožmo, ortopedické podložky- senzomotorické pomůcky, přeskakování a přecházení lavičky, chůze po čáře,…)

HUDEBNÍK: práce s dotykovou obrazovkou, poslech klasické hudby, hra na hudební nástroje dle dirigenta – pomalu, rychle, hra na procvičení paměti (Já šikovný muzikant umím hrát na) – pamatovat si řadu nástrojů, které řekli kamarádi, dechové cvičení – foukání do kuličky

CHEMIK: míchání barev pomocí pipetky – zapisování výsledku, prosvěcování dvou barev baterkou, různé pokusy s barvami (šumivý – ocet, soda, barva / lávová "lampa" – olej, barva, voda, šumivá tableta – hustota, propouštění barev na pěně na holení, kouzelnický lektvar - barva, šumivé kuličky a sliz)

ŠVADLENKA: gymnastika prstů, prošívání knoflíku nanečisto křížovým stehem, přišívání na kalhoty – výroba kalhot z papíru (práce s temperou, správné tahy štětcem)

HEREC: práce s hlasem, nácvik pásma na jarní besídku pro rodiče (básničky, písničky, tanec…)

LÉKAŘ: námětová hra na nemocnici, děti si vyzkoušely obvazování nemocného, zalepit ránu náplastí, „píchat injekce", předepisovat léky, sypat do zkumavek korálky („prášky"), každý měl lékařskou čelenku a mohl si půjčit oblek a čepičku pro chirurgy, poslechnout kamarádovi skutečným stetoskopem srdíčko

 

file icoMŠ-Včeličky a povolání.zip